2015 ASTC

2015 Australian Schools’ Teams Championships (ASTC)

The 2015 ASTC will be held at Melbourne High School (MHS) on the weekend of the 5th – 6th December.

Congratulations on the winning teams

Primary Girls: St Andrews, VIC (17.5)
Primary Open: Mount View, VIC (15.5)
Secondary Girls: Abbotsleigh, NSW (18)
Secondary Open: Melbourne High, VIC (18)

Full results on Chess Chat

Photos and videos by parents and final report (thankyou):

Contacts

Organisers:

Simon Dale (0407 834 027, scd@thecrag.com)
Deviani Segal (0427 834 027, me@deviani.com)
Peter Tsai (chess@t-s-a-i.com)

AusJCL Contact

Charles Zworestine (0410 563 965, charlesz@ozemail.com.au)

Directions

Google Melbourne High School. Enter via Alexandra Ave, South Yarra.

Critical dates

States are contacted in term 2 and informed of the names of the contact people in the host state.

1 August 2015: Web site ready with definite dates and accommodation information.

15 October 2015: Entries close and website is updated with names of players.

15 November 2015: Final date for changing of entries. (emergency situation only).

20 November 2015: Draw is put up on website.

5-6th December 2015: Competition date.

Notes on Lunches

There are plenty of cafe’s and a food hall within 5 minutes walk from Melbourne High School. It will be up to you to make your own arrangements for lunches and dinner.

Accommodation

The event will be run at Melbourne High School, in the South Yarra. The school does not have any accommodation in the grounds. There are trams and a train station near the school.

We plan to look into nearby accommodation options, but it will be worthwhile doing some independent accommodation planing yourself.

If anybody comes across some interesting accommodation please let us know. Here is a list

Please note that one of the teams has reported difficulty getting accommodation within 3kms from Melbourne High School because of other nationals schools sporting events. They booked further away and are catching the train in. It is a 5 minute walk from South Yarra station to the school.

Teams

Will be published as they are provided to us. Player names will not be published until after all the primary selection teams have submitted their player names.

Board order must be based on player’s strength. The ACF rating should be used. If the players are not in ACF rating order and there is more than 50 points difference then justification must be provided to AusJCL.

Primary Open

SA: Prince Alfred College Adelaide
Board 1 – Preshaan Thavarajah
Board 2 – Leron Rathnayake
Board 3 – George Vagionas
Board 4 – Mitchell Whiteman
Reserve – Ethan Hayes

ACT: Canberra Grammar School
Board 1 – Joshua Lee
Board 2 – Elliott Lee
Board 3 – Alex Fraser
Board 4 – Lachlan Ho

QLD: Somerset College
Board 1 – Hikaru Oka
Board 2 – Oliver Yang
Board 3 – Jason Li
Board 4 – Eason Wang

NSW: Ironbark Ridge Public School
Board 1 – Yifu Wu
Board 2 – Winston Zhao Chen
Board 3 – Vasu Bansal
Board 4 – Alan Li
Reserve – Roshan Hossain

VIC: Balwyn North Primary
Board 1 – Samuel Asaka
Board 2 – Pasandul De Silva
Board 3 – Andrew Ngodinhson
Board 4 – Callista Leong-La

VIC2: Mount View Primary
Board 1 – Luis Chan
Board 2 – Jimmy Deng
Board 3 – Zoe Jones
Board 4 – Shalana Powell
Reserve – Rahul Mangalaganesh

Primary Girls

ACT: Caroline Chisholm School
Board 1 – Melody McKenzie
Board 2 – Kathleen Laidlaw
Board 3 – Gisea Vea
Board 4 – Amelia Vea
Reserve – Nicole Vea
Reserve – Imojean Vea

QLD: Somerset College
Board 1 – Lyanna Chan
Board 2 – Jennifer Yeung
Board 3 – Itsuki Oka
Board 4 – Melody Yang

NSW: Lindfield Public School
Board 1 – Jannica Mallari
Board 2 – Jannah Mallari
Board 3 – Ellora Siva
Board 4 – Stephanie Lau
Reserve – Kathryn du Pre le Roux

VIC: St.Andrews Christian College
Board 1 – Emily Lin
Board 2 – Rachel Woon
Board 3 – Renee Fan
Board 4 – Shalese Teo
Reserve – Kelly Ta

VIC2: Mount View Primary School
Board 1 – Gloria Yew
Board 2 – Levina Duong
Board 3 – Olivia Sia
Board 4 – Catherine Phung
Reserve – Caitlyn Sia

VIC3: Lauriston
Board 1 – Licia Yao
Board 2 – Olivia Guest
Board 3 – Tia Kyriacou
Board 4 – Abigail Fu
Reserve – Valerie Chionh
Reserve – Lara Elliott

Secondary Open

SA: Prince Alfred College Adelaide
Board 1 – Qi Le Kong Lim
Board 2 – Peter Gregoric
Board 3 – Denny Han
Board 4 – Joel Lee
Reserve – Aaron Hammat

ACT: Lyneham High School
Board 1 – Dillon Hathiramani
Board 2 – Jamie-Lee Guo
Board 3 – Ziqi Yuan
Board 4 – Johnny Hajdu

QLD: Brisbane Grammar
Board 1 – Tom Slater-Jones
Board 2 – Jared Louie
Board 3 – Tony Zhong
Board 4 – Harry Hughes

NSW: North Sydney Boys High School
Board 1 – Joshua Behar
Board 2 – Max Mikkelsen
Board 3 – Gordon Yang
Board 4 – Cavell Rae

VIC: Melbourne High School
Board 1 – Luke Li
Board 2 – Ari Dale
Board 3 – Max Chew Lee
Board 4 – Allen Yu
Reserve – Anurag Sannidhanam
Reserve – Douglas Dias

VIC2: Glen Waverley Secondary College
Board 1 – Zachary Loh
Board 2 – Michael Chan
Board 3 – Kris Chan
Board 4 – Leon Chen
Reserve – Dennis Gu

Secondary Girls

SA: Wilderness School
Board 1 – Tatyana Hubczenko
Board 2 – Yekaterina Hubczenko
Board 3 – Ayani Gamage
Board 4 – Simone Milford
Reserve – Naomi Smith

ACT: Radford College
Board 1 – Helen Tong
Board 2 – Kathleen Tong
Board 3 – Mandy Wang
Board 4 – Annabel Litchfield

QLD: Somerset College
Board 1 – Anastasia Laczko
Board 2 – Anneliese McConnell
Board 3 – Stephanie Kay
Board 4 – Mayuri Yamaguchi

NSW: Abbotsleigh
Board 1 – Kristine Quek
Board 2 – Alysha Chin
Board 3 – Emma Jane Loong
Board 4 – Amy Wang
Reserve – Katie Ord
Reserve – Alisa Wu

VIC: Presbyterian Ladies College
Board 1 – Jody Middleton
Board 2 – May Foo
Board 3 – Shanaya Mendis
Board 4 – Kee Mei Chin
Reserve – Jaimee Renshaw
Reserve – Nethra Chander

VIC2: MacRobertson Girl’s High School
Board 1 – Jillian Lu
Board 2 – Amy Zhong
Board 3 – Mona He
Board 4 – Adeline Han
Reserve – Qi Zheng

Schedule

Saturday 5th Dec

8:30 am registration
9:00 am opening ceremony
9:30 am Round 1
12:30 pm Round 2
3:00 pm Round 3

Sunday 6th Dec

9:30 am Round 4
12:30 pm Round 5
3:00 pm Prize Giving

Pairing

Primary Open

Round 1

 1 Prince Alfred College,  SA        :     Canberra Grammar,  ACT  
 2 Somerset College,       QLD       :     Ironbark Ridge,    NSW  
 3 Balwyn North,           VIC       :     Mount View,        VIC

Round 2

 1 Canberra Grammar,       ACT       :     Mount View,        VIC  
 2 Ironbark Ridge,         NSW       :     Balwyn North,      VIC  
 3 Prince Alfred College,  SA        :     Somerset College,  QLD

Round 3

 1 Somerset College,  QLD       :     Canberra Grammar,       ACT  
 2 Balwyn North,      VIC       :     Prince Alfred College,  SA   
 3 Mount View,        VIC       :     Ironbark Ridge,         NSW

Round 4

 1 Canberra Grammar,       ACT       :     Ironbark Ridge,  NSW  
 2 Prince Alfred College,  SA        :     Mount View,      VIC  
 3 Somerset College,       QLD       :     Balwyn North,    VIC

Round 5

 1 Balwyn North,    VIC       :     Canberra Grammar,       ACT  
 2 Mount View,      VIC       :     Somerset College,       QLD  
 3 Ironbark Ridge,  NSW       :     Prince Alfred College,  SA

Primary Girls

Round 1

 1 Caroline Chisholm,  ACT       :     Somerset College,  QLD  
 2 Lindfield,          NSW       :     St Andrews,        VIC  
 3 Mount View,         VIC       :     Lauriston,         VIC

Round 2

 1 Somerset College,   QLD       :     Lauriston,   VIC  
 2 St Andrews,         VIC       :     Mount View,  VIC  
 3 Caroline Chisholm,  ACT       :     Lindfield,   NSW

Round 3

 1 Lindfield,   NSW       :     Somerset College,   QLD  
 2 Mount View,  VIC       :     Caroline Chisholm,  ACT  
 3 Lauriston,   VIC       :     St Andrews,         VIC

Round 4

 1 Somerset College,   QLD       :     St Andrews,  VIC  
 2 Caroline Chisholm,  ACT       :     Lauriston,   VIC  
 3 Lindfield,          NSW       :     Mount View,  VIC

Round 5

 1 Mount View,  VIC       :     Somerset College,   QLD  
 2 Lauriston,   VIC       :     Lindfield,          NSW  
 3 St Andrews,  VIC       :     Caroline Chisholm,  ACT

Secondary Open

Round 1

 1 Prince Alfred College,  SA        :     Lyneham,            ACT  
 2 Brisbane Grammar,       QLD       :     North Sydney Boys,  NSW  
 3 Melbourne High,         VIC       :     Glen Waverley,      VIC

Round 2

 1 Lyneham,                ACT       :     Glen Waverley,     VIC  
 2 North Sydney Boys,      NSW       :     Melbourne High,    VIC  
 3 Prince Alfred College,  SA        :     Brisbane Grammar,  QLD

Round 3

 1 Brisbane Grammar,  QLD       :     Lyneham,                ACT  
 2 Melbourne High,    VIC       :     Prince Alfred College,  SA   
 3 Glen Waverley,     VIC       :     North Sydney Boys,      NSW

Round 4

 1 Lyneham,                ACT       :     North Sydney Boys,  NSW  
 2 Prince Alfred College,  SA        :     Glen Waverley,      VIC  
 3 Brisbane Grammar,       QLD       :     Melbourne High,     VIC

Round 5

 1 Melbourne High,     VIC       :     Lyneham,                ACT  
 2 Glen Waverley,      VIC       :     Brisbane Grammar,       QLD  
 3 North Sydney Boys,  NSW       :     Prince Alfred College,  SA

Secondary Girls

Round 1

1 Wilderness,                 SA      :    Radford College,     ACT
2 Somerset College,           QLD     :    Abbotsleigh,         NSW
3 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC     :    MacRobertson Girls,  VIC

Round 2

1 Radford College,  ACT      :    MacRobertson Girls,         VIC
2 Abbotsleigh,      NSW      :    Presbyterian Ladies' Coll,  VIC
3 Wilderness,       SA       :    Somerset College,           QLD

Round 3

1 Somerset College,           QLD      :    Radford College,  ACT
2 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC      :    Wilderness,       SA
3 MacRobertson Girls,         VIC      :    Abbotsleigh,      NSW

Round 4

1 Radford College,   ACT      :    Abbotsleigh,                NSW
2 Wilderness,        SA       :    MacRobertson Girls,         VIC
3 Somerset College,  QLD      :    Presbyterian Ladies' Coll,  VIC

Round 5

1 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC      :    Radford College,   ACT
2 MacRobertson Girls,         VIC      :    Somerset College,  QLD
3 Abbotsleigh,                NSW      :    Wilderness,        SA

Results

Primary Open

Round 1

 1 Prince Alfred College,  SA    [0.0]  2.5:1.5  Canberra Grammar,  ACT   [0.0]
 2 Somerset College,       QLD   [0.0]  2.0:2.0  Ironbark Ridge,    NSW   [0.0]
 3 Balwyn North,           VIC   [0.0]  0.0:4.0  Mount View,        VIC   [0.0]

Round 2

 1 Canberra Grammar,       ACT   [1.5]  1.0:3.0  Mount View,        VIC   [4.0]
 2 Ironbark Ridge,         NSW   [2.0]  2.0:2.0  Balwyn North,      VIC   [0.0]
 3 Prince Alfred College,  SA    [2.5]  2.0:2.0  Somerset College,  QLD   [2.0]

Round 3

 1 Somerset College,  QLD   [4.0]   .5:3.5  Canberra Grammar,       ACT   [2.5]
 2 Balwyn North,      VIC   [2.0]  2.5:1.5  Prince Alfred College,  SA    [4.5]
 3 Mount View,        VIC   [7.0]  2.0:2.0  Ironbark Ridge,         NSW   [4.0]

Round 4

 1 Canberra Grammar,       ACT   [6.0]  2.0:2.0  Ironbark Ridge,  NSW   [6.0]
 2 Prince Alfred College,  SA    [6.0]   .5:3.5  Mount View,      VIC   [9.0]
 3 Somerset College,       QLD   [4.5]  1.0:3.0  Balwyn North,    VIC   [4.5]

Round 5

 1 Balwyn North,    VIC   [7.5]   1.0:3.0  Canberra Grammar,       ACT   [8.0]
 2 Mount View,      VIC   [12.5]  3.0:1.0  Somerset College,       QLD   [5.5]
 3 Ironbark Ridge,  NSW   [8.0]   3.5:.5   Prince Alfred College,  SA    [6.5]

Final Standings

No Name                    State  Total #1   #2   #3   #4   #5   #6
1  Mount View,             VIC    15.5   *   2.0  3.0  4.0  3.5  3.0
2  Ironbark Ridge,         NSW    11.5  2.0   *   2.0  2.0  3.5  2.0
3  Canberra Grammar,       ACT    11.0  1.0  2.0   *   3.0  1.5  3.5
4  Balwyn North,           VIC    8.5   0.0  2.0  1.0   *   2.5  3.0
5  Prince Alfred College,  SA     7.0   0.5  0.5  2.5  1.5   *   2.0
6  Somerset College,       QLD    6.5   1.0  2.0  0.5  1.0  2.0   *

Primary Girls

Round 1

 1 Caroline Chisholm,  ACT   [0.0]  2.0:2.0  Somerset College,  QLD   [0.0]
 2 Lindfield,          NSW   [0.0]  0.0:4.0  St Andrews,        VIC   [0.0]
 3 Mount View,         VIC   [0.0]  3.0:1.0  Lauriston,         VIC   [0.0]

Round 2

 1 Somerset College,   QLD   [2.0]  3.0:1.0  Lauriston,   VIC   [1.0]
 2 St Andrews,         VIC   [4.0]  4.0:0.0  Mount View,  VIC   [3.0]
 3 Caroline Chisholm,  ACT   [2.0]  3.0:1.0  Lindfield,   NSW   [0.0]

Round 3

 1 Lindfield,   NSW   [1.0]  2.5:1.5  Somerset College,   QLD   [5.0]
 2 Mount View,  VIC   [3.0]  1.0:3.0  Caroline Chisholm,  ACT   [5.0]
 3 Lauriston,   VIC   [2.0]   .5:3.5  St Andrews,         VIC   [8.0]

Round 4

 1 Somerset College,   QLD   [6.5]  1.0:3.0  St Andrews,  VIC   [11.5]
 2 Caroline Chisholm,  ACT   [8.0]  3.0:1.0  Lauriston,   VIC   [2.5] 
 3 Lindfield,          NSW   [3.5]  2.5:1.5  Mount View,  VIC   [4.0]

Round 5

 1 Mount View,  VIC   [5.5]   0.0:4.0  Somerset College,   QLD   [7.5] 
 2 Lauriston,   VIC   [3.5]   1.5:2.5  Lindfield,          NSW   [6.0] 
 3 St Andrews,  VIC   [14.5]  3.0:1.0  Caroline Chisholm,  ACT   [11.0]

Final Standings

No Name               State  Total #1   #2   #3   #4   #5   #6
1  St Andrews,        VIC    17.5   *   3.0  3.0  4.0  4.0  3.5
2  Caroline Chisholm, ACT    12.0  1.0   *   2.0  3.0  3.0  3.0
3  Somerset College,  QLD    11.5  1.0  2.0   *	  1.5  4.0  3.0
4  Lindfield,         NSW    8.5   0.0  1.0  2.5   *   2.5  2.5
5  Mount View,        VIC    5.5   0.0  1.0  0.0  1.5   *   3.0
6  Lauriston,         VIC    5.0   0.5  1.0  1.0  1.5  1.0   *

Secondary Open

Round 1

 1 Prince Alfred College,  SA    [0.0]  3.5:.5   Lyneham,            ACT   [0.0]
 2 Brisbane Grammar,       QLD   [0.0]  3.5:.5   North Sydney Boys,  NSW   [0.0]
 3 Melbourne High,         VIC   [0.0]  4.0:0.0  Glen Waverley,      VIC   [0.0]

Round 2

 1 Lyneham,                ACT   [.5]   2.0:2.0  Glen Waverley,     VIC   [0.0]
 2 North Sydney Boys,      NSW   [.5]   1.0:3.0  Melbourne High,    VIC   [4.0]
 3 Prince Alfred College,  SA    [3.5]  2.0:2.0  Brisbane Grammar,  QLD   [3.5]

Round 3

 1 Brisbane Grammar,  QLD   [5.5]  2.0:2.0  Lyneham,                ACT   [2.5]
 2 Melbourne High,    VIC   [7.0]  3.5:.5   Prince Alfred College,  SA    [5.5]
 3 Glen Waverley,     VIC   [2.0]  1.5:2.5  North Sydney Boys,      NSW   [1.5]

Round 4

 1 Lyneham,                ACT   [4.5]  3.5:.5   North Sydney Boys,  NSW   [4.0] 
 2 Prince Alfred College,  SA    [6.0]   .5:3.5  Glen Waverley,      VIC   [3.5] 
 3 Brisbane Grammar,       QLD   [7.5]  0.0:4.0  Melbourne High,     VIC   [10.5]

Round 5

 1 Melbourne High,     VIC   [14.5]  3.5:.5   Lyneham,                ACT   [8.0]
 2 Glen Waverley,      VIC   [7.0]   2.0:2.0  Brisbane Grammar,       QLD   [7.5]
 3 North Sydney Boys,  NSW   [4.5]   2.0:2.0  Prince Alfred College,  SA    [6.5]

Final Standings

No Name                   State Total #1   #2   #3   #4   #5   #6
1  Melbourne High,        VIC 	18.0   *   4.0  4.0  3.5  3.5  3.0
2  Brisbane Grammar,      QLD 	9.5   0.0   *   2.0  2.0  2.0  3.5
3  Glen Waverley,         VIC 	9.0   0.0  2.0   *   3.5  2.0  1.5
4  Prince Alfred College, SA 	8.5   0.5  2.0  0.5   *   3.5  2.0
5  Lyneham,               ACT   8.5   0.5  2.0  2.0  0.5   *   3.5
6  North Sydney Boys,     NSW   6.5   1.0  0.5  2.5  2.0  0.5   *

Secondary Girls

Round 1

 1 Wilderness,                 SA    [0.0]  0.0:4.0  Radford College,     ACT   [0.0]
 2 Somerset College,           QLD   [0.0]  0.0:4.0  Abbotsleigh,         NSW   [0.0]
 3 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC   [0.0]  3.5:.5   MacRobertson Girls,  VIC   [0.0]

Round 2

 1 Radford College,  ACT   [4.0]  2.0:2.0  MacRobertson Girls,         VIC   [.5] 
 2 Abbotsleigh,      NSW   [4.0]  2.0:2.0  Presbyterian Ladies' Coll,  VIC   [3.5]
 3 Wilderness,       SA    [0.0]  0.0:4.0  Somerset College,           QLD   [0.0]

Round 3

 1 Somerset College,           QLD   [4.0]  1.0:3.0  Radford College,  ACT   [6.0]
 2 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC   [5.5]  4.0:0.0  Wilderness,       SA    [0.0]
 3 MacRobertson Girls,         VIC   [2.5]  0.0:4.0  Abbotsleigh,      NSW   [6.0]

Round 4

 1 Radford College,   ACT   [9.0]  0.0:4.0  Abbotsleigh,                NSW   [10.0]
 2 Wilderness,        SA    [0.0]  1.0:3.0  MacRobertson Girls,         VIC   [2.5] 
 3 Somerset College,  QLD   [5.0]  0.0:4.0  Presbyterian Ladies' Coll,  VIC   [9.5] 

Round 5

 1 Presbyterian Ladies' Coll,  VIC   [13.5]  4.0:0.0  Radford College,   ACT   [9.0]
 2 MacRobertson Girls,         VIC   [5.5]   2.0:2.0  Somerset College,  QLD   [5.0]
 3 Abbotsleigh,                NSW   [14.0]  4.0:0.0  Wilderness,        SA    [1.0]

Final Standings

No Name                      State  Total #1   #2   #3   #4   #5   #6
1  Abbotsleigh,              NSW    18.0   *   2.0  4.0  4.0  4.0  4.0
2  Presbyterian Ladies'Coll, VIC    17.5  2.0   *   4.0  3.5  4.0  4.0
3  Radford College,          ACT    9.0   0.0  0.0   *   2.0  3.0  4.0
4  MacRobertson Girls,       VIC    7.5   0.0  0.5   2.0  *   2.0  3.0
5  Somerset College,         QLD    7.0   0.0  0.0   1.0  2.0  *   4.0
6  Wilderness,               SA     1.0   0.0  0.0   0.0  1.0 0.0   *